Ufuk Yörük İsmail Uygur Faruk Akpınar
Yeni Asır: Uygur, 10 bin fark atacak

Yeni Asır gazetesinde yayınlanan bir anket, CHP’nin Torbalı’da açık ara önde olduğunu gösterdi. AK Parti’ye yakınlığı ile bilinen gazetenin yayınladığı ankette, CHP 10 puan önde.

ORC araştırma şirketinin 30 ilçede, 8 Bin 360 kişi ile yüz yüze görüşerek yaptığı anket çarpıcı sonuçlar ortaya koyuyor. İzmirli seçmenin yüzde 42’si “Bugün seçim olsa Büyükşehir Belediye Başkanlığı için hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna, “CHP” yanıtı verdi. kararsızlar da dağıtıldığı zaman, bu oran daha da yükseliyor. AK Parti’ye oy vereceğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 34.5 olarak açıklandı. MHP’nin oranı ise yüzde 9.3 oldu.

AK PARTİ, OYLARINI KORUYOR
Anket sonucuna göre geçtiğimiz genel seçimin oy oranları neredeyse aynen korunuyor. Ancak 2009 yılında yapılan yerel seçim sonuçları ile kıyaslandığı zaman AK Parti’nin oylarını artırdığı görünüyor. ORC’nin yaptığı araştırmaya göre 2009 yılında yüzde 55.2 oy oranı yakalayan CHP’nin oylarında bir düşüş yaşandı. Gezi Parkı olaylarına rağmen AK Parti, İzmir’de oylarını korudu.

BİNALİ YILDIRIM MI? ERTUĞRUL GÜNAY MI?
Yapılan ankete göre AK Partili seçmenin büyük bölümü İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığına Binali Yıldırım’ın aday gösterilmesi gerektiğini düşünüyor. Ankete katılan deneklerin yüzde 56’sı Binali Yıldırım isminde karar kılarken, Ertuğrul Günay ismini telaffuz edenlerin oranı yüzde 11.5 olarak tespit edildi.

TORBALI’DA CHP AÇIK ARA ÖNDE
ORC Araştırma Şirketinin İzmir genelinde yüz yüze görüşerek yaptırdığı anketin Torbalı ayağında CHP’nin açık ara önde olduğu görünüyor. “Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna Torbalı’da vatandaşların yüzde 42.5’i “CHP” yanıtı verirken, AK Parti diyenlerin oranı ise yüzde 34’te kaldı. Ankete katılanların yüzde 6.3’ü MHP, diğer siyasi partilere oy vereceğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 4 olarak açıklandı. Torbalı seçmeninin yüzde 13.2’si ise kararsız olduklarını belirttiler. Kararsızlar eşit olarak dağıtıldığı zaman CHP’nin oyları yüzde 49’a kadar çıkıyor. Bu sonuca göre bugün yerel seçim olsa CHP, en yakın rakibi AK Parti’ye 10 puanlık bir fark atacak.

UYGUR, “10 BİN” FARK ATACAK
Yeni Asır gazetesinin yayınladığı ankete göre, adayı belli olmayan AK Parti, seçime İsmail Uygur ile girecek olan CHP’nin en az 10 puan gerisinde. Önümüzdeki yerel seçimde Torbalı’da 100 bin seçmenin oy kullanması bekleniyor. Buna göre bugün yerel seçim olsa İsmail Uygur, AK Partiye 10 Bin oy fark atacak.

 

Kaynak: TorbalıEge – egehaberi.com.tr 

Comments are closed.